Türkiye Aday Öğrenci

Kıbrıs Aday Öğrenci

Aşçılık

Programın Amacı

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, Aşçılık Ön Lisans programının amacı yemek kültürünü ve yemek yapmayı en iyi şekilde öğrenip meslek hayatı içerisinde öğrendiği bilgileri en etkili şekilde kullanabilecek kişileri yetiştirerek sektöre kazandırmaktır.

Vizyon

Aşçılık Ön Lisans Programı yiyecek ve içecek sektörüne mutfak şefi olmaya aday, ulusal ve uluslararası mutfaklardan örnekler sunabilecek aşçı yetiştirmenin yanı sıra, konaklama ve yiyecek-içecek sektörlerinde eksikliği hissedilen, nitelikli, eğitimli eleman sayısının artmasına katkı sağlamaktır.

Misyon

 Aşçılık bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, yemek yapmayı, yemek kültürüne ilgili ve meraklı olması aranan başlıca özellikler arasındadır. Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Aşçılık Önlisans bölümünün misyonu geleceğin başarılı ve “Michelin Yıldızı”lı aşçılarını yetiştirmektir.

Program Tanımı

Aşçılık Önlisans programının süresi iki yıldır. 2 yıllık eğitim süresini tamamlayan öğrencilere “Aşçı” ünvanı verilmektedir. Programa %100, %75, %50, %25 ve %20 bursluk verilmektedir. Burslar dönemsel olarak değişmektedir. Programın ana dersleri ve uygulamaları alanında uzman öğretim üyeleri ve sektörden tecrübeli aşçılar tarafından verilmektedir.

Kayıt ve Kabul Koşulları

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen yönetmelikler çerçevesinde, bu programa öğrenci kabulü Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınav sistemiyle olmaktadır. Öğrenci kayıt işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’ nin belirlediği ilkeler çerçevesinde yapılır. Rektörlük, her yıl Üniversiteye ilk kayıt yaptıracak öğrenci adaylarının kayıt tarihini, istenilen belgeleri ve kayıt yerlerini birimlere göre belirleyerek ilan eder. Kayıt işlemleri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülür. Eksik belge veya posta yolu ile kesin kayıt yaptırılmaz. Belgelerde tahrifat yaptığı tespit edilenlerin kayıtları yapılmaz. Yanlışlıkla kayıt yapılmış olduğu anlaşılırsa kayıtları silinir.

Mezuniyet Şartları

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu Aşçılık Önlisans Programından mezun olabilmek için Öğrencinin programdaki tüm derslerini başarmış olması, minimum Yerel kredi: 103, AKTS: 124 gerekmektedir. Mezun olabilmek için gerekli staj süresi toplam 30 iş günüdür.

İstihdam Olanakları

Mezunlarımız turizm sektörünün yiyecek ve içecek alt sektöründe iş bulma imkanına sahip olmaktadırlar. Öğrencilerimiz, öğrenimleri sırasında 5 veya 4 yıldızlı konaklama işletmelerinde gerçekleştirecekleri sektör stajları ile, işletmeleri yerinde tanıma fırsatı bulmaktadırlar. Arzu eden öğrencilerimiz için, yurt dışındaki konaklama işletmelerinde staj yapma olanağı mevcuttur. Üniversitemize ait Camelot Beach Club, Le Chateau Lambousa Hotel, Akpınar Pastanesi gibi restoran, cafe ve konaklama işletmeleri bulunmaktadır. Mezun öğrencilerimiz staj yaptıkları bu işletmelerden iş teklifleri almaktadırlar.

Bölüm Bilgileri

Akademik Kadro

DERS PROGRAMI

Seçmeli Dersler


KODUDERS ADIEMPTYKODU1DERS ADI1
KODUDERS ADIKODUDERS ADI
SMY102İLKYARDIMSMY102İLKYARDIM
SMY106SMY106 SterilizasyonSMY106SMY106 Sterilizasyon
SMY109SMY109 Tıbbi TerminolojiSMY109SMY109 Tıbbi Terminoloji
ANE104Sistem HastalıklarıANE104Sistem Hastalıkları
ANE106ANE106 Anestezi FarmakolojisiANE106ANE106 Anestezi Farmakolojisi
ANE108ANE108 Enfeksiyon HastalıklarıANE108ANE108 Enfeksiyon Hastalıkları
AMH200HASTA HAKLARIAMH200HASTA HAKLARI
İAY207Travma BilgisiİAY207Travma Bilgisi
EH 212HASTALIKLAR BİLGİSİEH 212HASTALIKLAR BİLGİSİ
SMY207Meslek EtiğiSMY207Meslek Etiği
SMY209İLETİŞİMSMY209İLETİŞİM
SMY211ARAŞTIRMA YÖNTEM VE TEKNİKLERİSMY211ARAŞTIRMA YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
ANE 207Reanimasyon IANE 207Reanimasyon I
ANE208Reanimasyon IIANE208Reanimasyon II

Türkiye Aday Öğrenci

Kıbrıs Aday Öğrenci